Miesięczne archiwum: Październik 2019

16 października – Dzień Papieża Jana Pawła II

Dzień Papieża Jana Pawła II to polskie święto obchodzone co roku 16 października. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle co roku obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, który przypada w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski oraz pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. 16 października 2002 Jan Paweł II wprowadził do różańca Tajemnice światła.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Nobel dla Polki

Olga Tokarczuk, polska pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Serdecznie gratulujemy noblistce i zapraszamy do naszej biblioteki po książki nagrodzonej pisarki.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

155. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego.

14 października przypada 155. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego, polskiego prozaika, publicysty, dramaturga, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich w historii. Żeromski był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem takich powieści jak „Syzyfowe prace”, „Ludzie bezdomni” czy „Popioły”.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Noc bibliotek – wystawka książkowa

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Noc bibliotek w bibliotece

5 października 2019 roku obchodzimy „Noc bibliotek”. W związku z tym wydarzeniem, w naszej bibliotece gościliśmy w piątek grupę 5-latków z przedszkola przy ulicy Przejazd. Mimo że spotkanie odbyło się w ciągu dnia, w bibliotece panował nocny nastrój. Przedszkolaki dobrze się bawiły, losując ze skrzyni tajemnicze przedmioty, słuchając odgłosów nocnych zwierząt i układając domino z książek. Dziękujemy przedszkolakom za wizytę

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

130. rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej.

6 października przypada 130. rocznica urodzin Marii Dąbrowskiej, jednej z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku. Maria Dąbrowska jest autorką tetralogii powieściowej Noce i dnie (1931–1934), za którą była czterokrotnie nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Autorka była także publicystką, dramaturgiem i tłumaczem.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Jesień w bibliotece …

„Światem zaczęła rządzić jesień, topi go w żółci i czerwieni…” śpiewa Maryla Rodowicz W naszej bibliotece także zapanowała jesienna atmosfera, zarówno w wystroju, jak i księgozbiorze. Zatem zapraszamy do naszej biblioteki

Opublikowano Aktualności | Skomentuj