Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. O randze tego święta świadczy fakt, że obchodzone jest na całym świecie dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. W historii Polski również nie brakuje heroicznych przykładów, kiedy to za cenę własnego życia Rodacy bronili ojczystej mowy oraz całego dorobku kulturalnego i intelektualnego naszego narodu.
Poprzez obchody tego święta zwracamy uwagę na piękno naszego ojczystego języka, dbanie o jego bogactwo, promowanie poprawnego posługiwania się nim na co dzień. To przecież nauka języka ojczystego stanowi podstawę rozwoju każdego człowieka.
Obchody tego święta mają także podkreślać różnorodność językową na świecie.
Biblioteka powiatowa przyłączając się do obchodów tego święta zaprasza czytelników do wypożyczania książek, poradników, leksykonów dotyczących historii naszego języka ojczystego, poprawności gramatycznej i stylistycznej współczesnej polszczyzny a także ciekawostek dotyczących naszego narodowego języka.

20190201_120431aaaaaaaaa20190201_120455aaaaaa20190201_120505aaaaaaaaa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.