Miesięczne archiwum: Czerwiec 2019

Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019″

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach w ramach programu „EtnoPolska 2019″ otrzymała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury na realizację wydarzenia pn.: „Festiwal Folklorystyczny Powiatu Poddębickiego”, które odbędzie się w 8 września 2019 roku. Partnerami przy realizacji zadania będzie Powiat Poddębicki, Gmina Wartkowice oraz Fundacja „Inicjatywy Powiatu Poddębickiego”.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Narkotykom mówię NIE!!! – zajęcia warsztatowe w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach.

17 czerwca br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Poddębicach, z inicjatywy Biblioteki, a przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Poddębicach, odbyły się zajęcia warsztatowe, w których udział wzięli uczniowie z Gimnazjum Publicznego w Poddębicach wraz z Panią Lillą Organek. Spotkanie poprowadziła Pani Milena Spychalska-Czech, psycholog z tutejszej Poradni. Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na ogromny problem i jednocześnie zagrożenie, jakie niosą ze sobą narkotyki. W czerwcu przypada także Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Efektem spotkania są przemyślenia młodzieży, która miała „wcielić” się na chwilę w dorosłych, szczególnie rodziców, i „doradzić” im ze swojego punktu widzenia jak postępować, aby ich dzieci nigdy nie sięgnęły po żadne używki. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę m.in. … Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Powiatowy Dzień Zdrowia i Urody.

15 czerwca br. braliśmy udział w Powiatowym Dniu Zdrowia i Urody. Promowaliśmy literaturę nt. zdrowia, urody, kosmetyki, dietetyki itp. oraz bookcrossing

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

50. rocznica śmierci Marka Hłaski

14 czerwca mija 50. rocznica śmierci Marka Hłaski – polskiego pisarza i scenarzysty filmowego. Prezentujemy kilka informacji o twórczości i życiu pisarza.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Akcja „Bookcrossing – uwalniamy książki”

12 czerwca przypada Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach organizuje akcję BOOKCROSSINGU przez cały rok. Jest to idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, tak, aby ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Takie książki opatrzone są stosowną informacją o bookcrossingu. Abyśmy jednak mogli organizować akcję darmowego krążenia książek w naszym społeczeństwie prosimy wszystkich chętnych o przynoszenie do naszej biblioteki egzemplarzy, które mogą wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jeśli macie Państwo w swoich domowych zbiorach książki beletrystyczne, w dobrym stanie, które nie są już Wam potrzebne i nie wiecie co z nimi … Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

INFORMACJA

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Dzień informatyki

Dziś przypada Dzień Informatyki. Prezentujemy księgozbiór na ten temat. Zapraszamy do lektury

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Zajęcia edukacyjne o Julianie Tuwimie z okazji 100-lecia województwa łódzkiego

6 czerwca w naszej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne dla dwóch klas V ze Szkoły Podstawowej w Wartkowicach. Spotkanie dotyczyło życia i twórczości Juliana Tuwima i zorganizowane zostało z okazji 100-lecia województwa łódzkiego, gdyż poeta był silnie związany z Ziemią Łódzką, urodził się i wychował w Łodzi. W czasie zajęć, po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, dzieci miały do wykonania kilka zadań dotyczących Tuwima, ukrytych w wagonach lokomotywy. Dziękujemy uczniom z Wartkowic za aktywny udział w zajęciach.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki

20 lipca 2018 r. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowili rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki, ponieważ tego roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu, zmarł 4 czerwca 1872 w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Był wybitnym dyrygentem, organistą, pedagogiem. Moniuszko sprawował także funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Jest twórcą polskiej opery narodowej. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery Halka i Straszny dwór. „Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski” (Źródło: senat.gov.pl; sejm.gov.pl).

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Tydzień lasu i zadrzewień

W dniach 1-7 czerwca obchodzony jest Tydzień lasu i zadrzewień. Jest to święto, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o lesie oraz znaczenia lasu dla środowiska. Wpisujemy się w to święto prezentując książki o lesie i drzewach, które posiadamy w naszych zasobach i zapraszamy miłośników przyrody do skorzystania z opracowań na ten temat.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj