Miesięczne archiwum: Styczeń 2020

75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – upamiętniamy rocznicę wystawą książek poświęconych wyzwoleniu Auschwitz.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

115. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

23 stycznia przypada 115. rocznica urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, polskiego poety. Gałczyński zasłynął jako autor serii humoresek pt. „Teatrzyk Zielona Gęś” oraz tomików wierszy: „Zaczarowana dorożka”, „Ślubne obrączki”, „Pieśni”. Był autorem tłumaczenia „Snu nocy letniej” Williama Szekspia oraz „Ody do radości” Friedricha Schillera. Poezja K.I. Gałczyńskiego stała się inspiracją dla wielu twórców muzyki popularnej. Niektóre jego wiersze doczekały się kilku takich interpretacji. Teksty poety wykorzystywane były także w kabaretach, takich jak: Kabaret Olgi Lipińskiej czy Kabaret Potem. Artysta zmarł 6 grudnia 1953 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia przypada Dzień Babci, a 22 Dzień Dziadka. W Polsce tradycją związaną z Dniem Babci i Dziadka jest składanie życzeń dziadkom i obdarowywanie ich drobnymi upominkami. Z tej okazji wnuczęta w wieku szkolnym i przedszkolnym często przygotowują laurki. W wielu szkołach i przedszkolach organizowane są także przedstawienia, na które zaprasza się babcie i dziadków. Życzymy wszystkim babciom i dziadkom zdrowia, radości i spełnienia marzeń

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Książki na zimowe wieczory :-)

Nasze propozycje książek na długie zimowe wieczory

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

80. Rocznica śmierci Kazimierza Przerwy-Tetmajera

18 stycznia przypada 80. rocznica śmierci Kazimierza Przerwy-Tetmajera, polskiego poety, nowelisty, powieściopisarza, przedstawiciela Młodej Polski. Tetmajer jest autorem takich utworów jak „Melodia mgieł nocnych”, „Panna Mery” czy „Zacisze”. Jego wiersze były wielokrotnie opracowywane muzycznie. Do twórczości Tetmajera należą też: szkice, opowiadania i nowele, powieści i dramaty. Zmarł w 1940 roku w Warszawie.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

75. rocznica urodzin Małgorzaty Musierowicz

9 stycznia przypada 75. rocznica urodzin Małgorzaty Musierowicz, polskiej pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorki. Pisarka znana jest przede wszystkim jako twórczyni cyklu powieściowego dla młodzieży Jeżycjada. W skład cyklu wchodzą m.in. takie tytuły jak : Opium w rosole, Kwiat kalafiora, Pulpecja czy Ida sierpniowa dostępne w naszej bibliotece

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

INFORMACJA

Opublikowano Aktualności | Skomentuj