Miesięczne archiwum: Sierpień 2020

Powieści, serie literackie, sagi rodzinne ….

Kochani Czytelnicy, Jeśli trudno Wam się rozstać z ulubionymi bohaterami książek, proponujemy powieści kilkutomowe, serie literackie oraz sagi rodzinne. Do wyboru, do koloru

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

100-lecie Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2020 roku świętujemy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, nazywanej także „Cudem nad Wisłą”. Dla uczczenia rocznicy tych ważnych dla Polski wydarzeń przygotowałyśmy w naszej bibliotece wystawę. Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 15 sierpnia doszło do decydujących starć, wojska polskie przejęły inicjatywę i zmusiły Armię Czerwoną do odwrotu. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę Zachodnią. Hasłem obchodów 100-lecia bitwy jest: „1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Książki na sierpniowe popołudnia ;-)

Na upalne, leniwe sierpniowe popołudnia proponujemy z naszego księgozbioru serię „Leniwa Niedziela”. Poleniuchujcie z dobrą książką na kocu, leżaku czy hamaku

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

145. rocznica śmierci Hansa Christiana Andersena

4 sierpnia przypada 145. rocznica śmierci Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety. Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w miejscowości Odense. Dzień urodzin pisarza obchodzony jest dzisiaj jako Światowy Dzień Książki dla Dzieci, gdyż Andersen znany jest najbardziej ze swej twórczości baśniopisarskiej. Do jego największych dzieł w tym gatunku należą m.in.: „Brzydkie kaczątko”, „Królowa śniegu”, „Calineczka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”. Andersen tworzył również dla dorosłych. Wydał kilka tomów wierszy, wiele opowiadań, szkiców, powieści i sztuk teatralnych. Napisał też dziennik swojego życia.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 r. o 17.00, czyli tzw. godzinie „W” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Miało ono na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W tym roku obchodzimy 76. rocznicę tych wydarzeń, upamiętnioną w naszej bibliotece wystawą książek.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj