Miesięczne archiwum: Lipiec 2021

Nowości

Zapraszamy serdecznie po nowości Wkrótce następne zakupy

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Z książką na leżaku :-)

Kochani czytelnicy! Zaczął się długo wyczekiwany przez nas wszystkich czas – czas wakacji, urlopów, odpoczynku. Mamy nadzieję, że relaks i wytchnienie daje Wam także lektura książek z naszej biblioteki Mamy na lato propozycję dla naszych czytelników – podczas każdej wizyty w bibliotece, oprócz wybranych przez Was egzemplarzy, dokładamy „od siebie” do wypożyczenia książkę związaną z latem i wakacjami – lekką, łatwą i przyjemną, a także, jako upominek, wakacyjną zakładkę do książki. Zależy nam, żebyście miło spędzali czas z książkami z powiatowej biblioteki. Życzymy udanych wakacji i zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru!

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Aleksander Fredro

15 lipca 1876 r. zmarł Aleksander Fredro, polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Tworzył w epoce romantyzmu. Fredro uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej. W 1818 roku, mając 25 lat, napisał pierwszą ważną komedię pt. Pan Geldhab. Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, najbardziej znane jego utwory w tej dziedzinie to Zemsta oraz Śluby panieńskie. Pisywał również wiersze, poematy, aforyzmy. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. Jego bajki, jak np. Małpa w kąpieli, Zupa na gwoździu czy Paweł i Gaweł, są lekturami literatury dziecięcej.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Powiatowy Konkurs Fotograficzny pn. „Otwieram książkę i znikam …”.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Poddębicach serdecznie zaprasza do udziału w Powiatowym Konkursie Fotograficzny pn. „Otwieram książkę i znikam …”., który organizuje w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika. Konkurs kierowany jest dla wszystkich Czytelników Biblioteki oraz mieszkańców powiatu poddębickiego. Celem konkursu jest wizualizacja pasji czytania oraz miłości do książek, popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną, samodzielnie wykonaną fotografię, wcześniej niepublikowaną i niezgłaszaną do innych konkursów. Prace konkursowe powinny obrazować pasję czytania oraz miłości do książek. Głównym bohaterem fotografii powinna być książka, która jako przyjaciel towarzyszy czytelnikowi w każdym momencie życia, a czytanie jest ulubioną formą spędzania czasu. Zdjęcia należy … Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

55. rocznica śmierci Jana Brzechwy

2 lipca przypada 55. rocznica śmierci Jana Brzechwy, polskiego poety żydowskiego pochodzenia, autora bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacza literatury rosyjskiej. Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Ukrainie. W 1926 r. ogłosił tom poezji Oblicza zmyślone. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci – Tańcowała igła z nitką – wydano w 1938 r. (w tym tomiku znalazły się takie, popularne do dziś wiersze, jak: Pomidor, Żuraw i czapla czy też Na straganie). W 1939 r. wydano tom Kaczka Dziwaczka (m.in. wiersze: Znaki przestankowe i Sójka). Na lata II wojny światowej przypada jeden z najważniejszych okresów twórczości bajkopisarza – napisał on w tym … Czytaj dalej

Opublikowano Aktualności | Skomentuj

Światowy Dzień Psa

Dzisiaj (1 lipca) obchodzimy Światowy Dzień Psa. Tym bardziej nam miło, że w tak szczególnym dniu odwiedził nas, wraz ze swoją właścicielką, a naszą stałą czytelniczką, jamniczek szorstkowłosy – Bazyl Zapraszamy do biblioteki po pozycje o naszych kochanych pupilach, znajdzie się coś ciekawego zarówno dla dużych, jak i małych czytelników.

Opublikowano Aktualności | Skomentuj